• ünlü birini görünce yapılacak hareketler

  12.
  - bak bak lan şu herif fatmagül'ün şuçu neymiş(!)' de oynayan denyo değil mi?
  + hangisi lan şu g.tü yere yakın olan herif mi? yok be olum o doğu batı(!) dizisinde oynayan çocuk
  - yok lan yok. sihirli babaannem'de(!) oynayan palyaço bu...
  + yok yok hani şey var büyük aile(!)'de oynayan yamuk ağızlı herif.
  - lan neyse ne... kendimizi paraladık herifin soy ağacını çıkaracaz diye. hadi gidip çiğ tavuktan yapılmış yarım ekmek dönerimizi yiyelim...
  3 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • recep tayyip erdoğan vs necip fazıl

  2.
  biri şair biri siyasetçi olan; uğraş olarak aralarında bir bağ bulunmayan iki adamın sırf başlık açmak için karşılaştırılmasıdır.

  yok yani arkadaşım nfk'i al başka bir şairle karşılaştır. gerek edebi gerek düşünsel açıdan olsun ama böyle iki tane araba modelini karşılaştırır gibi yapma! yazıktır günahtır.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • nazım hikmet ran vs necip fazıl kısakürek

  102.
  iki şair de bir takım siyasi ideolojilere bağlı kalarak sanatlarında da bunu yansımıştır. en büyük ortak özelikleri ikisinin de uzun yıllar hapis yatması ve defalarca yargılanmasıdır.

  ideolojik karakterlerinin bir getirisi olarak iki şair de toplumsal konulara şiirlerinde bolca yer vermiştir. bu sebepten dolayı iki şairi de toplumsal gerçekçi edebiyat bünyesinde inceleyebiliriz.

  siyasi görüşünüz ne olursa olsun bu iki şairin şiirleri edebik anlamda okuyuca tat vermektedir. her ikisininde de okuyucu yüreklendiren anlatımlar mevcuttur. Türk edebiyatı için iki şair de kilometre taşıdır.
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • uzun soyadları

  3.
  uzunkavakdibindeyataroğlu
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • kötü sonla biten ama güzel olan filmler

  16.
  seven ya da orjinal yazılış şekli ile se7en bu katogoriye en uygun filmlerden biridir.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • düz adamın film tanımları

  11.
  the man from earth : şimdi kolpacı bir abimiz var. sırf evdeki manitayı ayıklayabilmek için 14.000 yıl yaşadığını falan iddaa ediyor. evdeki diğer elemanları da buna inandırıp korkutup evden kaçırmak istiyor. işte amacı bu ayıklamaya çalıştığı ablamızla başbaşa kalıp zifaf edebilmek. neyse efendim baktı olmuyor "şaka yaptım lan, kim 14.000 yıl yaşayabilir. 35'imden gün aldım daha." falan diyor. böyle söyleyince herkes "haa sktir olum ya, çok g.t adamsın" deyip evden gidiyorlar. tam bu abimiz muradına erecekken yaşlı bir tanesi eve dönüyor. bu abimiz de "yetti be bir gidemediniz" deyip bu amcanın babası olduğunu söylüyor. amcamız bunu duyunca kalpten gidiyor ve abi olay üstüne kalmasın diye ablamızı da alıp ucuz bir otel bulmak için evden ayrılıyor.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • bir ben bir allah biliyor

  2.
  içinde anlatım bozukluğu barındıran ifade.

  şöyle olması gerek idi: "bir ben biliyorum bir de allah biliyor." yok eğer böyle olmazsa yüklem ortak kullanılır ve şu anlam çıkar: " bir ben biliyor bir allah biliyor."

  aynı hatayı barındıran diğer bir şarkı için: (bkz: o bana dert ben ona mutluluk verdim)
  11 -3 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ünlü birini görünce yapılacak hareketler

  1.
  klasik olarak sıralama şu şekildedir:

  yanına gidip " merhaba" demek (en insancıl hareket)

  yanına gidip "ailecek izliyoruz" demek (en büyük kolpadır)

  amaçsızca el sallamak (en piskopat harekettir)

  yanına gidip resim veya imza istemek (muhtemelen 90'larda kalmış bir hareket)

  ünlü kişiyle foto çektirmek (muhtemelen ergen bir kızımızın face profilini süsleyecek ve altına " yeni sefgilim XD XD" gibi yorumlar yapılacak bir fotograftır.)
  8 -2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • serdar ortaç ın müziği bırakması

  34.
  yaklaşık 17 seneden beri hiçbir mantık içermeyen şarkı sözleriyle, sadece çalıntı melodilerle ve kliplerindeki dansçı kızlarla müzik piyasasından bok gibi paralar kazanmış; daha hala "poşet" gibi sosyolojik ve derin(!) şarkılar yapmaya devam eden bir kişinin müziği bıraksa da revaçta olacağı durumdur.

  kasetçalar denen şeyin icat edilmesiyle birlikte bu adamın akla zarar şarkıları müziği bıraksa da bir zaman daha dinlenecek ama bir 50-60 sene sonra yok olmaya mahkum kalacaktır. işte kimisi yüzlerce bestemsi şeylerler akılda kalmaya çalışır kimisi de (bkz: abdullah yüce) tek bir beste ile (bkz: bu ne sevgi ah) sonsuza kadar yaşar.

  bazılarına sanatçı diye hitap ederken dikkat etmek; aradaki ince çizgiyi görmek gerek.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • 24 yaşında sigaraya başlamak

  1.
  yemekten sonra kahve veya çay ile en iyi giden şeyin sigara olduğunun keşfedilmesidir.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • deprem hissiyle uyanmak

  4.
  yurtta kaldığım seneler boyunca ranzanın üstünde uyuyan biri olarak her gece hissettiğim durumdur. altta yatan arkadaşın en ufak kıpırtısı, yukarıya 6 şiddetinde deprem etkisi yapardı. son senemde alt ranzaya kilolu bir arkadaş gelmişti. depremin hissiyatı 9 şiddetine kadar çıkardı zaman zaman...
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • çocuklarla girilen komik diyaloglar

  498.
  3 yaşındaki turuncu kafalı yeğenimizle bir ablamızın girdiği diyalog:

  3 yaşındaki canavarımız çubuk kraker poşeti ile cebelleşmekte fakat bir türlü acıp da nihai hedefine varamamaktadır. bu durumu gören çocuk canlısı ablamız bizim turuncu kafayı karşısına alır ve tane tane anlatmaya başlar:

  - bak ablacım bu poşeti alırsın böyle fazla sıkmadan elinde, uçlarından tutarsın sonra da çekiverirsin ve bak böyle kolayca açılır. tamam mı şekerim?

  3 yaşındaki küçük canavarımız kaşları çatık dikkatle dinlemektedir ve abla sözünü bitirince cevabı yapıştırır:

  - bok !?
  3 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • akılda kalan okul anıları

  4.
  din kültürü öğretmenim ile ilgili hoş bir anımdır:

  din öğretmenimiz ramazan hoca biraz iyi niyetli biridir. bu yüzden sınavlarda kopya çekilme kat sayısı yüksek bir hocadır. bir sınav günü ramazan hoca bütün kitapları toplar masasına koyar. sorduğu soruların cevabı da tamamen kitaptadır. sınava tek bir kelime bile hazırlanmamış bir arkadaşım 10 sorunun 5 ini sağdan soldan toplar ve doğru cevaplar. özelikle 3. sorunun cevabından çok emindir. bu yüzden aynı sorunun cevabını arka sayfaya da yazar. amaç tek sorudan 2 tam puan almaktır. sınavın sonlarına doğru diğer soruların cevaplarını da almayı başarır ve sınav kağıdını öğretmene teslim eder.

  ve sınav sonuçlarının açıklanmasına gelir sıra. mehmet... 80..., ayşe... 75..., sercan... 80... falan diye devam eder sonuçlar. ve sıra bu adı geçen arkadaşa gelir. can... 110 (!) kurnazlık yapıcam diye bir soruyu iki ayrı cevap gibi yazan arkadaş bir ilki gerçekleştirmiş ve 100 üzerinden 110 almıştır.

  ramazan hoca herkesi ayağa kaldırır ve bu arkadaşımızı herkese alkışlatır.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • 11850 reklamı

  4.
  babaannemin deyişiyle: "hap yap para kap" tekniğinin en iyi uygulandığı; reklam bile demeye gönlün el vermediği bir amatör video kaydı havasındaki reklamsı...
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • yeni başlayanlar için kitap okumak

  1.
  ilk olarak dünya klasiklerini değil de okumayı heveslendirici ve sürükleyici kitaplarla başlamasını tavsiye ederim.

  dan brown'un tüm kitapları, jean christophe grange'in kurtlar imparatorluğu öncelik olarak tüm kitapları; yerli yazarlardan da peyami safa'nın matmazel noraliya'nın koltuğu gibi kitapları başlangıç için en uygun kitaplardır.

  ayrıca reşat nuri güntekin, hüseyin rahmi gürpınar ve aziz nesin kitapları başlangıç açısından okumaya karşı olumlu iz bırakabilecek ve bu yararlı eylemin alışkanlık sürecine girmesinde katkı sağlayacaktır.

  hayatında hiç kitap okumamış birinin kalkıp da klasiklerden başlaması, araba kullanmayı bilmeyip direk f1 pilotu olmasıyla eş değerdir. klasiklerdeki yoğun ve durgun anlatıp ilk başlayanları bunaltabilir. hele ki goethe'nin faust'una yaklaşılmaması tavsiyedir. bir daha bırakın kitap okumayı, defter yaprağı görmeye bile katlanamazsınız.

  edit: eksileyen arkadaş heralde goethe'nin yakın akrabası
  6 -3 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • idam sehpasında söylenecek sözler

  159.
  gideriz, nur yolu izde gideriz,
  taş bağırda, sular dizde, gideriz,
  bir gün akşam olur, biz de gideriz,
  kalır dudaklarda şarkımız bizim...

  (bkz: necip fazıl kısakürek)
  (bkz: çile)
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ali lukunku

  47.
  galatasaray'a 2003-2004 sezonunun devre arasında gelmiş kango asıllı belçikalı topçu. mısır milli takımı ile yapılan hazırlık maçında bir gole imza atmış ve gerek fiziğiyle gerek siyahiliğiyle kendisinden pascal nouma olması beklenen; ama " benim burada ne işim var yea" diye takılıp 2004-2005 sezonunun başında gönderilen king kong vari futbolcu. ilk geldiğinde 50 numarayı, daha sonra 21 numarayı sırtına geçirmiş; ama isminin güzelliğine doyamadan çekip gitmiştir.

  acep şimdi nerededir, ne yapmaktadır? Bir ses ver ey ruh!
  3 -1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ülkücülüğün milletimiz için önemi

  11.
  en iyi kürt ölü kürttür fikrini benimseyen bir ideolojiden ülke birlik ve beraberliğini sağlamasını beklemek andersen'den masallar dinlemekle eş değerdir.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • solculuğun bu ülkeye verdiği zararlar

  7.
  23-25 yaşında asılan "denizlerin" ölmeden önceki son sözleri:

  " Yaşasın tam bağımsız Türkiye, Yaşasın Marksizm- Leninizm'in yüce idolojisi. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler."

  sol ya da sosyalizm hareketi bireyi merkeze alan yani onu kitle, ordu, sınıf olarak değil insan olarak gören bir sistemdir. Ülkenin başındaki en büyük bela olan ABD'ye sırt çeviren; tam bağımsızlıktan yana olan; insanı ırk, din, cinsiyet, sınıf ayrımına sokmayan; gelir bakımından eşit bir toplum yaratma savaşı veren bir değerler sistemidir.

  sol ideoloji dışında kalan tüm düşünce biçimlerinde insanı doğuştan seçme şansı olmayan değerlerle yargılama yoluna gidilir. diniyle, ırkıyla, cinsiyetiyle bir tür sınıflamaya tabi tutulur. sol ideoloji insana birey açısından bakar.

  şu ülke az çok bugünleri gördüyse ABD'ye ve AB'ye her daim sırt çevirebilmiş; köle olmayı kabul etmemiş sol ideoloji sayesindedir. eğer ilerde tam bağımsız bir türkiye olacaksa bunun temelinde de solcular olacaktır.
  5 -2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • orda olmayan adam

  37.
  art arda açtığı mantıktan uzak başlıklarla prim yaptığını sanan, yobazlığını her saniye gözler önüne sermiş yazarımsı kişi. yok efendim gazete okumak günahmış, yok müzik dinlemek günahmış... 1400 sene önce gazete ve müzik vardı tabi o yüzden kuran'da ve hadislerde yasaklandı(!)

  durmak yok yola devam, yobazlığın sonu yok...
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • yeni şeyler getiriyorum