• yer verdikten sonra çantanı ver diyen teyze

  58.
  yapılan iyiliğin değerini bilen ve karşılığını bu şekilde vermek isteyen vefalı teyzedir, güzel insandır.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • bıyıklı ve tesbihli melek

  2.
  yıl 2011 olmuş Türkçe'yi hala doğru dürüst konuşamayanlar var yeaaa!
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ne güzel kız alsana böyle bi kız

  4.
  babaannemin gördüğü hemen her kızın ardından uzunca bir süzüş sonrası bana dönerek söylediği kelimeler bütünüdür. eskilerin güzellik anlayışına uygun olarak nerde şişman kız varsa hepsini güzellik kriterleri içinde değerlendirip bana tavsiye ettiği bir anlayışın dile vurmuş şeklidir aynı zamanda
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • eski solcuların artık amerikancı olması

  4.
  solculuğun ve sosyalizmin felsefesine idrak edememiş, içine sindirememiş insanların 12 Eylül darbesinden sonra biraz da korkarak ve çıkar sağlamak amacıyla liberalizme yönelmesi olayıdır.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • kimlik din hanesine alevi yazdırmak isteyen insan

  8.
  bu konuya farklı bir açıdan bakarsak bence nüfus cüzdanından din hanesinin tamamen kaldırılması gerekmektedir. özelikle laikliği benimsemiş bir ülke olarak din bilgisinin bürokratik işlemlerde ne işi yaradığı hala sorgulanmaktadır.

  kişinin tamamen kendi vicdanına kalmış olan din olgusunun irdelenmesi ve ya bilinmesi kimsenin hakkı değildir. insanın kutsalına saygı duymanın en temelinde inancını sorgulamamak ve açığa çıkarmamak lazımdır. durum bunun aksi olunca işin içine mezhepler ve hatta yerel inanışlarda girer ki şu andaki aleviliğin n. cüzdanına geçirilmesi gibi tartışmalar hat safhaya ulaşır.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • nikola tesla yı tanımayan genç

  5.
  ismini ilk defa lise 1. sınıfa giderken, ingilizce geliştirme kitabında görmüştüm, pratik yapmak amacıyla hazırlanan bu kitapta ünlü kişilerin hayat hikayesine'de yer verilirdi. yarım yamalak ingilizcemle okuyup bitirdiğim zaman kendisine hayran kalmış ve şu an sahip olduğumuz teknolijik aletlerin temelinde kendisinin yattığının idrakına varmıştım.

  florasan lamba, radyo fekansı ve hatta bilindiğinin aksine ampülü bulanın edison değil kendisi olduğunu dünyanın çoğu bilmez. edison ile ampülün patentini almak için uşraşı ise tek başına bir filmin konusudur.

  sonuç olarak ismi, edison'un ünü ile kıyasladığımızda tarihin kıyısında köşedinde kalmış, manevi olarak çok da rahat bir hayat yaşamamıştır. ama geç de olsa değeri bilinmekte; kendisini tanımaya başlayan insanlar izlediği tv'nin, konuştuğu cep telinin bile fikir babasının o olduğunu öğrenince derin bir saygı duymaktadırlar.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • tanrı ile kul arasına giren öküz

  5.
  insanın doğuştan seçme şansı olmayan olgulardan biri de dinidir. yapılan sosyolojik araştırmlalar göstermektedir ki kişi, ailesinin dini doğrultusunda manevi inancını oluşturmaktadır. hal böyle olunca din işi tamamen vicdana kalan bir meseledir. kişinin vicdanın tamamen kendisine aittir ve kişi kendi sorumluluğuna sahiptir.

  senelerden beri saldırılan laiklik ilkesi özünde din ve vicdan özgürlüğü barındırır. hatta anayasaya konulan bir maddeyle bu kişisel hak sağlama alınmıştır. durum böyle olduğu halde laftan anlamayan bazı yobazlar insanların vicdanına cacık olmayı çok severler. bu durum bu sözde şeyhlerin egolarının masturbasyonundan başka bir şey değildir. kişi önce kendine bakmalıdır.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • kürtlük mü müslümanlık mı

  1.
  iki olgunun da karşılaştırılmasının mantıksız olduğu kıyaslama.

  din, ırk, cinsiyet, deri rengi gibi doğuştan seçme şansı olmayan olgular yüzünden insanların sınıflandırılması tarihimizde bir çok kan lekesi bırakmıştır. islamdaki cihat anlayışı bir çok insanın hayatına kast ederken, ortaçağ'da bir çok aydın insan hristiyan papaların emri ile katledilmiş, ortaçağ karanlık ile özdeşleşmiştir. yahudilerin ise filistinlilere yaptığı günümüzde hala açık seçik izlenebilmektedir. doğuştan gelen bu din olgusu, tercih etme hakkı bırakmamış; ve çoğu insanın da hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

  ırk meselesine geldiğimiz de yakın geçmişte hitler'in yahudilere yaptıkları, italya'da mussolini ve ispanya'da faşist rejimin etkileri hala tazedir. aynı zamanda 90'lı yıllarda balkanlar'da yapılan bosna katliamı, afrika'da yapılan katliamlar ve daha nice katliamın kökenin de ya ırksal faşist rejim, ya dinsel savaş ya da emperyal sömürü vardır.

  hal böyle olunca bir insanı kürt, türk, ermen...vs. diye sınıflandırmak; inanışına göre zulüm yapmak, insanın seçemediği özeliklerinden dolayı zulüm görmesinden başka bir şey değildir. insani özelliklerin en ön planda değerlendirilmesi, insanlığın aydınlanması için önemlidir.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • otobüste uyumak

  56.
  bursa-izmit arası otobüste uyuyakalınır. bir sarsıntı ile bir anda uyanılır ve şaşkın şaşkın çevreye bakılır. bu arada yandaki teyzenin size boka bakar gibi baktığı görülür. biraz kendine gelince ağızdan akan salyanın bir nevi akarsu karakteri kazanıp ağızdan çeneye akıp omuzda "salya barajı" oluşturduğu görülür. elin tersiyle silinerek akarsuyun önü kesilir ve tekrardan uyumaya devam edilir.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • eski fotoğraflardan yansıyan hüzün

  15.
  78 yaşındaki dedemin 24 yaşında çektirdiği bir fotograf vardır. sepya denilen sarımtrak renkte bir foto... dedem ve erkek kardeşi birer sandalyeye oturmuş, dedemin elinde dev gibi bir radyo; kardeşinin elinde o zamanlar yeni yeni çıkmış pilli bir el feneri. yüzlerinde de o adı geçen hüzün yapışmış kalmış.

  yıllardan beri merak ederim o dev gibi radyonun ve pilli lambanın ne işi var. hatta kendisine de sormuştum, duymamazlıktan gelmişti.
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ilk aşkım bora kayak hocamdı şiir gibi kayardı

  2.
  tam bu cümleler söylenirken kayakçı abimiz uzaklardan artis bir şekilde kameramana doğru kayar ve zınk! diye durur. şöyle bir bakış atar "kaymak bizim işimiz" demesi an meselesidir ama demez.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • erkeklerin hoş görünmek için yaptığı iğrençlikler

  20.
  kendi aralarında "etin suyusunu sıkmaya gidiyorum, çocuğu işetmeye gidiyorum ehuheheho" diye konuşurken; kızların yanında "ya lavabooovv nerde acabağ" deyip 360 derecelik bir sprinter atmaları.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • din bu

  22.
  insanın doğumundan itibaren etkisinde kaldığı veya bırakıldığı din olgusunu ve özelikle islam dinini en güvenilir kaynaklardan (Buhari, imam-ı tırmızi, gazali...vs) aldığı hadislerle ve bizzat kuran'dan aldığı ayetlerle tüm gerçekleri gözler önüne sermiş, müthiş bir korkuyla okumaya başlanan fakat daha sonra karanlıklarda açtırmayı başardığı aydınlıkla insanı rahatladan turan dursun'un 3 ciltten oluşmuş kitabı.

  din bu 1'in önsözünden aynen şöyle yazar:

  "Elinizdeki kitap, daha güzel bir dünya için açılmış bir çığırın kitabıdır."
  2 -2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • orhan veli ile orhan pamuk arasındaki fark

  53.
  öncelikle orhan veli şair kimliğiyle öne çıkan bir sanatçıyken; orhan pamuk yazar kişiliğiyle ortaya çıkar. sanırım bu aralarındaki en büyük fark.

  ha tabi bir de işin şu boyutu var: orhan veli çoğu zaman öğle yemeğini bakkaldan aldığı 2 yumurtayı çiğ olarak içerek geçiştirmiş, maddi anlamda her hangi olağanüstü bir gelir sağlamamış, garip yaşayıp garip ölmüş biridir. bu yönüyle bize daha sıcak, daha candan gelir. orhan pamuk ise medya reklam destekli kitaplarıyla olağanüstü paralar kazanmış, ermeni şirinlemesiyle nobel alarak ününe ün katmış ve daha fazla kazanmıştır. bu yönüyle içimizden biri gibi asla görememekteyiz.

  orhan veli, soğuk havada içilen bir fincan sıcak çay gibidir; orhan pamuk ise asiti kaçmış kola gibidir.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • akp li olmayanların uludağ sözlük e alınmaması

  2.
  akp ölçer adlı cihazın icat edilip program olarak sözlüğe eklenmesini ve üye alımlarının bu ölçeğin vereceği sayıya göre gerçekleştirilmesini zorunlu kılacak harikulade(!) bir öneri...

  kafa tasçılığı ile kafa kafaya yarışacak yeni bir faşizm türü. acaba ne yiyip ne içiyorsunuz? yok yani havadan desem soluduğumuz hava da aynı.

  troll olmak da zor iş vesselam. yemeyip içmeyip acaba hangi mantıksız önermeyi bulsam da sözlüğe yazsam diye kukuman kuşu gibi düşünmeyi zorunlu kılıyor.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • hayata dair iç burkan detaylar

  1995.
  sabah erken kalkılır. okulun ilk günüdür. kalabalık bir öğrenci gurubuyla okula doğru yavaş yavaş yürünür. tam bu sırada 11-12 yaşlarında bir çocuk, sırtında boyacı sandığı; kir pas içinde okulun tersi istikamete doğru dalgın dalgın yürüdüğü görülür. okkalı bir küfür kopar ciğerden. böyle adaletin...
  3 -1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • yerli dizi futbol ve facebook a adanmış bir ömür

  ?.
  günümüz gençliğinin maalesef en çok prim verdiği üçlü...

  haftanın her gününe yerleştirilmiş bir diziyle beyinler hipnotize ediliyor. milyon dolarların döndüğü futbol sektörü ise yediden yetmişe tüm erkeklerimizi ağına düşürmüş. taraftarlık kısfesi altında cebindeki en ufak parayı da alarak, taraftarlık adı altında sömürüsünü gerçekleştiriyor. üstüne üstük hiçbir yarar vermeyen bu takımlar için kavga ve tartışma edilebiliyor.

  tarih bilgisi sıfır, genel kültürü kulaktan dolma içi boş yeni nesillerimiz yetişmekte. facebook ortamında kulaktan dolma bilgilerle siyaset tartışan; düşünme, araştırma, akıl yürütme, kuşkuyla bakma, okuma gibi alışkanlıkları olmayan; kitap kokusuna bile hasret yeni nesillerimize şimdiden hoşgeldiniz diyorum...
  7 -1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • üniversite bitince genel müdür olacağını düşünmek

  36.
  üniversiteyi bitirince öğretmen olacağı düşüncesinden çok daha mantıklı bir düşüncedir.

  4 sene üniversite okursun, derler ki bu yetmez arkadaşım bir sene de formasyon alacan!. tamam dersin güç bela onu da alırsın tam öğretmen oldum derken " hüopppp dur bakalım" derler. nereye gidiyon yiğenim kpss var daha. tamam ulan dersin ona da girersin, hatta atamanı sağlayacak puanı alırsın. tam hayal kurmaya başlarsın ki; adı lazım olmayan bir dinsel gurup soruları araklamıştır ve senin de hayallerinin ağzına sıçmıştır.

  edit: ufak bir şakirtin canını acıttık basmış hemen eksiyi.
  1 -1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • sözlük yazarlarının facebook sayfaları

  52.
  nickteki 1991 tarihine bakarsak arkadaşın hangi dönemi yaşadığını rahatlıkla anlayabiliriz.

  (bkz: geç girilen geç çıkılan ergenlik)

  (bkz: kız düşürme taktikleri)
  2 -1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ölüm

  1250.
  ölüm güzel şey, budur perde ardından haber...
  hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber?

  (bkz: necip fazıl kısakürek)

  (bkz: çile)
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • yeni şeyler getiriyorum