• nefesim nefesine

  52.
  "ayaküstü duramam seni gördüğüm yerde"

  aşkın insana verdiği sarhoşluğu en iyi anlatan söz öbeğine sahip derin parça.

  saf aşk heralde en güzel ve kısa şekilde böyle özetlenebilirdi.
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • karısına hayvan diye seslenen insan

  2.
  hayatın müşterek olduğu, paylaşımın sadece yatakta 15 saniyelik boşalma macerası olmadığı, hakaret anlamında kullandığı guruptaki canlıların bile dişilerine daha çok değer verdiği bilgisinden mahrum, insan görünümlü odun...
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • sözlük yazarlarının en son dinlediği şarkı

  1906.
  zülfü livaneli - karlı kayın ormanı

  --spoiler--
  memleket mi, yıldızlar mı, gençliğim mi daha uzak?
  --spoiler--
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • dünyanın en çok eziyet çeken halkı

  7.
  en çok eziyet çeken halk kimdir kesin olarak bilinmez ama şu kesindir: sömürüye uğramış afrika halkları, işgale uğramış arap halkları ve kendi yurtlarından edilmiş kızılderililer sanırım bu listede başı çekmektedir.
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • sol partilerin iktidar olamama nedenleri

  93.
  70'li ve 80'li yıllarda sol ve sol düşünceyi öcü gibi gösteren zihniyetin bir ürünüdür kanımca bunun nedeni. tabi nedeni sadece buna bağlamak da hatadır. 60'lı yıllarda yükselişe geçen sol hareketin yönünü daha da yükseklere çevirecek iken 70'li yıllardaki kaosa uyarak bu görüşteki insanlardan bir takımının silahlı eylemlere baş vurması sola karşı bir ön yargı oluşmasına sebep olmuştur.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • en çok küfür yiyen eşyalar

  580.
  (bkz: parke taşı)

  ilgili küfür ektedir:

  ek 1: senin yürüdüğün yoldaki ayağını bastığın parke taşını s.....

  bizzat şahit olmuşluğum vardır

  (bkz: yaratıcı küfürler)
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ders çalışırken yapılanlar

  6.
  ders çalışılan kitabın kenarlarını incelemek, duvardaki her ayrıntıyı zihne kazımak, en fantastik düşünceleri kurgulamak, haftasonunda tutulan takımın hangi 11'le sahaya çıkıcağı ile ilgilenmek, sınıfın en güzel kızını nasıl kandırabileceğin ile ilgili fantazi ve planlar yapmak, dur beş dakka nete bakayım deyip nette aralıksız kalma rekorunu egale etmek, koldaki kılları saymak, dirseğe dilinizi değdirmeye çalışmak yani kısacası ders dışında her şey...
  2 -1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • gömü bulmak

  1.
  genelde eskiden rum, ermeni gibi insanların yaşadığı coğrafyalarda çok daha karşımıza çıkabilen olay. bu tip yerlerde halk arasında " falancalar gömü buldu da böyle zengin oldular, eskiden çok fakirdiler" gibi muhabbetlerin bol olduğu yerlerdir.

  yakın bir akrabam da bu şekilde bir gömü bulmuştur evvel zamanda. büyük bir kayanın üstünde bulunan ayak izini halk "peygamberin ayak izi" olarak yorumlayadursun; bizim akıllı akrabalar bir gece kürek kazma gidip bu kaya-toprak karışımı yeri kazarak büyük bir servete konmuşlardır.

  eskiden derme çatma bir bakkaliye olan mekanlarına şimdilerde ilaveten galeri, otel, çokça daire, büyük bir market ve bir o kadar da arazi eklemişlerdir.
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ahmet haşim

  95.
  bir takım önyargıları sebebiyle asla kendisiyle barışamamış, kadınlardan uzak durduğu için de onlara karşı bir nefret besleyen, tek evliliğini ölümünden yaklaşık iki ay önce yapmış harika şiirlerin sahibi insan.

  kendisinin arap kökenli olması sebebiyle edebi ortamlardan dışlandığını ve bu yüzden bizzat katıldığı çanakkale savaşı hakkında en ufak bir eser vermeyen kişi.

  hayatta kadın olarak sadece annesini sevmiş; tek evliliğini de kansere yakalandığından dolayı kendisine bakacak bir bayan bulma sebebiyle yapmış, gerçeklik duygusundan ve gün ışığından nefret eden akşam şairi. bize göre adlı kitabında kadınlar için aşağılayıcı ifadeleri vardır.

  gerçek dünya onu o kadar rahatsız ederdi ki o belde isimli şiirinde kafasındaki muhayyel dünyayı anlatmıştır. hayali dünyaya öylesine kapılmıştır ki arkadaş ortamlarından hep hayali sevgililerinden bahseder olmuş ve bu hayallere belli bir zaman sonra kendisi de inanmaya başlamıştır.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • atari kasetleri

  2.
  "olum içinde bi milyon oyun varmış laaahnn" diye hevesle alınan; eve gelince ilk 10 oyundan sonra kendini tekrar ettiğini gördüğün ve artık tek oyunlu kasetler almaya karar verdiğin anın hazırlayıcısıdır kendisi.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • sümerbank ı tarihe gömdük

  4.
  türkiye'nin bir dönemine damgasını vurmuş, kaliteli giysi üretimi ve çeşitliliği ile her zaman tercih edilen; devlete bağlı kurum (idi).

  şimdilerde sümerbank'ın yerini, yabancı giyim firmaları sarmış durumda. nike, adidas ya da beymen'den giyinmek statü farkı yaratır oldu halk arasında. bir 20 sene önce sümerbank bu saydığımız markalardan daha kaliteli ve daha ucuz mal üretmekte ve toplumun giysi bakımından da sınıflara ayrılmasını engellmekteydi.

  bir diğeri için: (bkz: süni ipek)
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • aşıklar tepesi

  8.
  bursa'nın gemlik ilçesi'ne bağlı kumla beldesi'nin de bir adet sahip olduğu deniz manzaralı güzel mekan.

  yaz aylarında buraya arabaları ile gelen kişiler bol bol alkol tükettiği ve fuhuşa açık olduğu için bölgenin jandarması tarafından yasaklanan; hatta arabaların girmemesi için çevresine yarım metrelik hendek kazılan, 21. yy kalesi olmaya aday tepecik. gemlik-armutlu yolu üzerinde bulunur ve yaz geceleri çok güzel mehtap manzarası sunar.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • allah yok din yalan için hapis cezası istenmesi

  49.
  laik bir ülkede yaşıyorsak ve laikliğin ne olduğunu gerçekten anlamayabilmişsek eğer bu tip konuların ceza kapsamında sayılmaması gerektiğini zaten anlarız. din ve vicdan özgürlüğü kişinin inancını sorgulayamaz. aynı şekilde kişinin inancına da sorgulama yetkisi veremez. din olgusu tamamen kalpsel bir olgudur, ilk önce bunun kavranması lazım.

  gelelim ceza konusuna. din adına yakın zamanda işlenen hizbullah cinayetleri hepimizin malumu ve bu adamlar komik cezalarla şuan salıverildiler. şimdi kalkıp da hiçbir kimseye zararı dokunmayan, çizerin kendi kişisel görüşünden ibaret kalan bu karikatürün ceza-i işleme dönüşmesi mantıksızlığın ta kendisidir.

  inanca saygı, düşünceye özgürlük...
  2 -2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • siyah beyaz ayrımcılığı

  1.
  1800'lü yıllardan başlayıp 1940 yılana kadar devam eden ve daha sonra siyasi bir takım haklarla yasaklanan fakat; amerika ve avrupa'da hala devam eden ırksal ayrımcılık.

  1940 yılında ırkçılık amerikan anayasasıyla tamemen yasaklanırken; ırkçı kavramının söylemi de yasaklanmıştı. çünkü o zamanlar ırkçı kavramı, bu ayrımı yapanları destekler nitelikte bir anlam barındırmaktaydı.

  1700Lü ve 1800Lü yıllarda afrika'dan amerika'ya çalıştırılmak için getirilen ve daha sonra amerikan vatandaşlığına geçen siyahiler ırkçılığın tavan yaptığı bu dönemlerde afro-amerikan diye anılmışlar ve otobüslerde otuacakları yerler bile beyaz insanlardan ayrılmıştı. bir siyahinin otobüste bir beyaza yer vermesi kanunlarda yazılıydı. 1940 yılından sonraki süreçte dünya sahnesine bir adam çıktı: martin luther king...

  1953 yılında siyahilere yapılan bu alçaltıcı hareketlere ilk isyan bayrağını çeken king, 1963 yılında yaptığı konuşmasıyla ünlüdür: i have a dream diye başlayan bu uzun konuşma, siyahilerin evrensel bildirisi niteliğindedir.

  ırkçılık kavramı 17. yy'da kafatası ölçümlerine göre insan ırkının 5 'e ayrılmasıyla ortaya çıkan ve daha sonra isveçli biyolog linnaeus tarafından sistematikleştirilmek istenen bu kavram şimdilerde direkt olarak suç teşkil etmektedir.

  insanın doğuştan seçme şansı bulunmayan cinsiyet, ırk ve ten rengi gibi kavramlar üzerinden ayrımcılık yapmam, insanlığın 200 sene geriye gitmesine neden olmuş; hala bazı futbol maçlarında medeniyetin beşiği(!) avrupa ve amerika'da siyah-beyaz ayrımcılığı hortlatılmaya çalışılmaktadır.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • le cola nın sırrı

  30.
  yaklaşık olarak 1,25 tl'ye satılan kutu coca cola, pepsi gibi dünyaca ünlü markaların etiket fiyatının yaklaşık %30'i marka değeri ve vergilere gitmektedir. türkiye'de üretilen le cola'nın vergi sorunu yoktur. ayrıca marka konusunda da fiyat arttırımına gidilmediği için fiyatı bu kadar cüzi olabiliyor.

  diğer cola markalarına en yakın kıvama sahiptir kendisi ayrıca.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • 1950 yılından bu yana sağ parti hegomonyası

  1.
  1946 yılında ilk defa gerçekleştirilen çok partili seçim sisteminin gelmesinden hemen sonra, yani 1950 seçimlerinden bu yana mecliste sağ parti ağırlı göze çarpmaktadır. sol ve sol grup bu 60 yıllık periyotta en fazla 70'li yıllarda temsil fırsatı bulmuştur.

  50'li yıllara baktığımızda demokrat parti'nin ezici bir üstünlüğü göze çarpmakta:

  1950 seçimleri: dp: % 50,77 chp: % 39,45 oy oranıyla ilk defa chp harici bir parti meclise giriyor. hemen akabinde gerçekleştirilen köy enstitüleri'nin kaldırılması amerikancı bir tutum izleyeceklerinin ilk sinyali oluyor ve nitekim de yaklaşık on sene amerikancı sistem benimseniyor. daha sonra gerçekleştirilen 1954 ve 1957 seçimlerinde de galip gelen hep demokrat parti oluyor. ta ki 1960 senesine kadar...

  12 mayıs 1960 yılında yapılan darbenin hemen ardından gelen 1961 seçimlerinden 15 yıllık aradan sonra tekrar chp galip geliyor. bu dönemde 1961 anayasası yapılıyor ki hala bu anayasanın en demokratik anayasa olduğu söylenmektedir hukukçular tarafından. 1965 ve 1969 seçimlerinde ise siyaset meydanı yeni bir yüz ve partiyle tanışıyor: süleyman demirel ve adalet partisi... bu dönemlerde tekrar amerikancı sistemin izlediği yapılan tüm hamlelerde görülebilmektedir.

  1970'li yıllara geldiğimizde siyasetimiz tekrar bir darbeyle tanışıyor: 12 mart 1971 darbesi... bu darbeden sonra ülkede gerçekleştirilen solcu veya komünist avı hala bir çok belgeselin konusudur. 68 hareketinin ardından tüm dünya ve türkiye'de harekete geçen sol düşünce; bu darbenin karşılığı olarak üç genci dar ağacına götürüyor: deniz gezmiş, yusuf aslan, hüseyin inan. dönemin ünlü bir siyasi şahsiyeti, onlar bizden üç kişi almıştı ( (bkz: adnan menderes), (bkz: hasan polatkan), (bkz: rüştü zorlu)) biz de şimdi durumu eşitledik...

  sola karşı açılan bu savaş, ters tepti ve sol hareket daha da güçlendi. 1973 yılında yapılan seçimlerden kara oğlan yani chp birinci parti çıktı. bu seçimelrden sonra ülkedeki sağ-sol ayrımı iyiden iyiye alevlendi. kontra gerilla denen fakat varlığı bir türlü kanıtlanamayan bir takım örgütlerin karıştırıcı faaliyetleri daha da arttı. 1977 seçimlerinden az bir farkla süleyman demirel'in adalet partisi birinci parti oldu. ama bu dönemlere partiler değil milliyetçi cephe damgasını vurmuştu. süleyman demirel, alparslan türkeş ve necmettin erbakan'dan oluşan bu cephe özünde tamamen sağ düşünceyi barındırıyor; ,ismiyle de bunu kanıtlıyordu. chp'nin az da olsa iktidar kaldığı bu günlerde amerika'ya rest çekiliyor ve haşhaş ekimi serbest bırakılıyordu. bunun sonucu olarak amerika'dan ambargo emri geliyor ve o ünlü kuyruklar dönemi oluşuyordu. fakat ecevit amerika'ya kafa tutmaya devam edip 1974 kıbrıs barış harekatı'nı gerçekleştiriyordu. tüm olaylar neticesin de kanlı 1 mayıs, çorum, kahramanmaraş katliamları ardı ardına geliyordu. ve sonunda 12 eylül darbesi...

  bu yeni dönemin ardından yeni bir sağcı parti, anavatan 1983 ve 1987 seçimlerini alıyordu. meclise yine bir sağcı parti hakimdi. 90'lı yıllara geldiğimizde doğru yol partisi ve refah partisi; 1991 ve 1995 seçimleriden galip çıkıyor ve sağcı parti hegomonyası devam ediyordu. 1999 seçimlerinde ise kara oğlan demokratik sol parti ile yeniden iktidara geliyordu. fakat 2001 ekonomik krizi kara oğlanı bir daha dönmemek üzere meclisin dışına yolluyordu.

  şimdilerde yaklaşık 10 senedir akp siyasete hakim. yani sağcı bir parti 2000'li yıllarda siyasetimize adını yazdırdı. tuhaf olan şu: 70'li yıllardaki sol parti iktidarları amerikan oyunuyla bir şekilde iktidardan düşürülmüş. 2001 yılında patlak veren ekonomik kriz zaten amerika'nın ürünüydü. bu kadar sağ partinin arasından sol partilerin iktidardan bir şekilde uzak bırakılması gerçekten düşündürücü. 1970'li yılların ilk yarısında gerçekleşmiş olan kısa süreli sol iktidar fikrin ürünleri ise olumlu anlamda hala konuşulmakta: amerika'ya sırt çevrilmesi, haşhaş'ın ve tarımın ülke tekeline alınması, kıbrıs harekatı... 1950'li yıllardan önce de köy enstitüleri bile sol partilerin bu ülkeye ne kadar yarar sağlayacağını açıkça göstermektedir.
  6 -1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • yanlış numara diyalogları

  383.
  - iyi günler, ben gazetedeki yavru köpek ilanı için aramıştım.
  * pardon hanımefendi sanırım yanlış numara...
  - çok özür dilerim, pardon

  2 dakika sonra:

  - iyi günler, ben gazetedeki yavru köpek için aramıştım.
  * hanımefendi az önce de aradınız, yanlış numara. köpek ilanı falan vermedim ben.
  - ya ama burda sizin numaranız yazıyor.
  * sanırım yanlış numara verilmiş...
  -hmmmm (çok uzun bir hmm) peki sizde yavru köpek var mı?
  * hayır yok...
  - yavru kedi?
  * hanımefendi yavru olan hiçbir şey yok bende.
  - ya bari yavru kedi olsaydı... neyse elinize geçerse beni ararsınız. (çat diye telefonu kapa)
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • babayla girilen komik diyaloglar

  189.
  ergenlik dönemlerinin dolu dizgin yaşandığı yıllar. eve bilgisayar alınmıştır ve sistemdeki bir hatadan dolayı sık sık arıza yapmakta; her arıza babanın cebine ateş olarak dönmektedir. bir gün bilgisayar gene bozulur ve baba bağırmaya başlar:

  - nası kullanıyorsun bilmem ki 2 günde bir bozuyorsun.
  *baba sistemdeki bir hatadan dolayı bozuluyor. bir yaptırsak düze...
  - sus sus... buzdolabı niye bozulmuyor?
  *?!?!
  8 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ahmet kaya dan şimdi kim özür dileyecek

  13.
  "önümüzdeki albümde kürtçe bir şarkı yapıyorum ve buna bir de kürtçe klip çekiyorum"

  yukarıdaki cümleyi ahmet kaya magazin gazetecileri derneği ödül töreninde söylemişti. ve akabinde yaşanan olaylar hepimizin malumu. önce serdar şov, sonrasında çatal-bıçak şov ve en sonunda da ahmet kaya'yı ölüme götüren süreç...

  ahmet kaya'ya yavşak, satılmış, şerefsiz diyen insanların var olan siyasi havadan etkilenerek çark etmeleri ve tek tek kendisinden yani ölmüş bir insandan af dileyecek kadar iki yüzlü olmasını iğrenerek izledik. birini öldürüp daha sonra özür dilemekle aynı mantık katsayısına sahip olan bu davranışların olağan karşılandığı bir yerde artık binlerce özür dilense de giden geri gelmeyecektir. sadece ahmet kaya değil; sabahattin alilerden tutun da nazım hikmetlere kadar aynı senaryo her dönemde meydana gelmiştir ve ne hikmetse bu insanlar öldükten sonra kıymete binmiştir.

  günde 100 kez çıkıp gazete ve tv'lerde özür dilense de artık hiçbir şey değişmeyecektir. ama tarih kürtçe bir şarkı söylemek yüzünden sürgünlere ve ölüme gönderilen bir insanın hikayesini her zaman yazacaktır. diğerleri tarihin foseptiğine gömülmeye ve kaybolmaya mahkumdur.
  3 -4 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • atatürk meşhur diktatörlerdendir

  5.
  (bkz: bisiktirol verin arkadaşa)

  dip not: meşhur bir alman ilaç ismi : bisiktirol
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • yeni şeyler getiriyorum