• uzun soyadları

  3.
  uzunkavakdibindeyataroğlu
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • kötü sonla biten ama güzel olan filmler

  16.
  seven ya da orjinal yazılış şekli ile se7en bu katogoriye en uygun filmlerden biridir.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • düz adamın film tanımları

  11.
  the man from earth : şimdi kolpacı bir abimiz var. sırf evdeki manitayı ayıklayabilmek için 14.000 yıl yaşadığını falan iddaa ediyor. evdeki diğer elemanları da buna inandırıp korkutup evden kaçırmak istiyor. işte amacı bu ayıklamaya çalıştığı ablamızla başbaşa kalıp zifaf edebilmek. neyse efendim baktı olmuyor "şaka yaptım lan, kim 14.000 yıl yaşayabilir. 35'imden gün aldım daha." falan diyor. böyle söyleyince herkes "haa sktir olum ya, çok g.t adamsın" deyip evden gidiyorlar. tam bu abimiz muradına erecekken yaşlı bir tanesi eve dönüyor. bu abimiz de "yetti be bir gidemediniz" deyip bu amcanın babası olduğunu söylüyor. amcamız bunu duyunca kalpten gidiyor ve abi olay üstüne kalmasın diye ablamızı da alıp ucuz bir otel bulmak için evden ayrılıyor.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • bir ben bir allah biliyor

  2.
  içinde anlatım bozukluğu barındıran ifade.

  şöyle olması gerek idi: "bir ben biliyorum bir de allah biliyor." yok eğer böyle olmazsa yüklem ortak kullanılır ve şu anlam çıkar: " bir ben biliyor bir allah biliyor."

  aynı hatayı barındıran diğer bir şarkı için: (bkz: o bana dert ben ona mutluluk verdim)
  11 -3 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ünlü birini görünce yapılacak hareketler

  1.
  klasik olarak sıralama şu şekildedir:

  yanına gidip " merhaba" demek (en insancıl hareket)

  yanına gidip "ailecek izliyoruz" demek (en büyük kolpadır)

  amaçsızca el sallamak (en piskopat harekettir)

  yanına gidip resim veya imza istemek (muhtemelen 90'larda kalmış bir hareket)

  ünlü kişiyle foto çektirmek (muhtemelen ergen bir kızımızın face profilini süsleyecek ve altına " yeni sefgilim XD XD" gibi yorumlar yapılacak bir fotograftır.)
  8 -2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • serdar ortaç ın müziği bırakması

  34.
  yaklaşık 17 seneden beri hiçbir mantık içermeyen şarkı sözleriyle, sadece çalıntı melodilerle ve kliplerindeki dansçı kızlarla müzik piyasasından bok gibi paralar kazanmış; daha hala "poşet" gibi sosyolojik ve derin(!) şarkılar yapmaya devam eden bir kişinin müziği bıraksa da revaçta olacağı durumdur.

  kasetçalar denen şeyin icat edilmesiyle birlikte bu adamın akla zarar şarkıları müziği bıraksa da bir zaman daha dinlenecek ama bir 50-60 sene sonra yok olmaya mahkum kalacaktır. işte kimisi yüzlerce bestemsi şeylerler akılda kalmaya çalışır kimisi de (bkz: abdullah yüce) tek bir beste ile (bkz: bu ne sevgi ah) sonsuza kadar yaşar.

  bazılarına sanatçı diye hitap ederken dikkat etmek; aradaki ince çizgiyi görmek gerek.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • 24 yaşında sigaraya başlamak

  1.
  yemekten sonra kahve veya çay ile en iyi giden şeyin sigara olduğunun keşfedilmesidir.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • deprem hissiyle uyanmak

  4.
  yurtta kaldığım seneler boyunca ranzanın üstünde uyuyan biri olarak her gece hissettiğim durumdur. altta yatan arkadaşın en ufak kıpırtısı, yukarıya 6 şiddetinde deprem etkisi yapardı. son senemde alt ranzaya kilolu bir arkadaş gelmişti. depremin hissiyatı 9 şiddetine kadar çıkardı zaman zaman...
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • çocuklarla girilen komik diyaloglar

  498.
  3 yaşındaki turuncu kafalı yeğenimizle bir ablamızın girdiği diyalog:

  3 yaşındaki canavarımız çubuk kraker poşeti ile cebelleşmekte fakat bir türlü acıp da nihai hedefine varamamaktadır. bu durumu gören çocuk canlısı ablamız bizim turuncu kafayı karşısına alır ve tane tane anlatmaya başlar:

  - bak ablacım bu poşeti alırsın böyle fazla sıkmadan elinde, uçlarından tutarsın sonra da çekiverirsin ve bak böyle kolayca açılır. tamam mı şekerim?

  3 yaşındaki küçük canavarımız kaşları çatık dikkatle dinlemektedir ve abla sözünü bitirince cevabı yapıştırır:

  - bok !?
  3 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • akılda kalan okul anıları

  4.
  din kültürü öğretmenim ile ilgili hoş bir anımdır:

  din öğretmenimiz ramazan hoca biraz iyi niyetli biridir. bu yüzden sınavlarda kopya çekilme kat sayısı yüksek bir hocadır. bir sınav günü ramazan hoca bütün kitapları toplar masasına koyar. sorduğu soruların cevabı da tamamen kitaptadır. sınava tek bir kelime bile hazırlanmamış bir arkadaşım 10 sorunun 5 ini sağdan soldan toplar ve doğru cevaplar. özelikle 3. sorunun cevabından çok emindir. bu yüzden aynı sorunun cevabını arka sayfaya da yazar. amaç tek sorudan 2 tam puan almaktır. sınavın sonlarına doğru diğer soruların cevaplarını da almayı başarır ve sınav kağıdını öğretmene teslim eder.

  ve sınav sonuçlarının açıklanmasına gelir sıra. mehmet... 80..., ayşe... 75..., sercan... 80... falan diye devam eder sonuçlar. ve sıra bu adı geçen arkadaşa gelir. can... 110 (!) kurnazlık yapıcam diye bir soruyu iki ayrı cevap gibi yazan arkadaş bir ilki gerçekleştirmiş ve 100 üzerinden 110 almıştır.

  ramazan hoca herkesi ayağa kaldırır ve bu arkadaşımızı herkese alkışlatır.
  ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • 11850 reklamı

  4.
  babaannemin deyişiyle: "hap yap para kap" tekniğinin en iyi uygulandığı; reklam bile demeye gönlün el vermediği bir amatör video kaydı havasındaki reklamsı...
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • yeni başlayanlar için kitap okumak

  1.
  ilk olarak dünya klasiklerini değil de okumayı heveslendirici ve sürükleyici kitaplarla başlamasını tavsiye ederim.

  dan brown'un tüm kitapları, jean christophe grange'in kurtlar imparatorluğu öncelik olarak tüm kitapları; yerli yazarlardan da peyami safa'nın matmazel noraliya'nın koltuğu gibi kitapları başlangıç için en uygun kitaplardır.

  ayrıca reşat nuri güntekin, hüseyin rahmi gürpınar ve aziz nesin kitapları başlangıç açısından okumaya karşı olumlu iz bırakabilecek ve bu yararlı eylemin alışkanlık sürecine girmesinde katkı sağlayacaktır.

  hayatında hiç kitap okumamış birinin kalkıp da klasiklerden başlaması, araba kullanmayı bilmeyip direk f1 pilotu olmasıyla eş değerdir. klasiklerdeki yoğun ve durgun anlatıp ilk başlayanları bunaltabilir. hele ki goethe'nin faust'una yaklaşılmaması tavsiyedir. bir daha bırakın kitap okumayı, defter yaprağı görmeye bile katlanamazsınız.

  edit: eksileyen arkadaş heralde goethe'nin yakın akrabası
  6 -3 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • idam sehpasında söylenecek sözler

  159.
  gideriz, nur yolu izde gideriz,
  taş bağırda, sular dizde, gideriz,
  bir gün akşam olur, biz de gideriz,
  kalır dudaklarda şarkımız bizim...

  (bkz: necip fazıl kısakürek)
  (bkz: çile)
  2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ali lukunku

  47.
  galatasaray'a 2003-2004 sezonunun devre arasında gelmiş kango asıllı belçikalı topçu. mısır milli takımı ile yapılan hazırlık maçında bir gole imza atmış ve gerek fiziğiyle gerek siyahiliğiyle kendisinden pascal nouma olması beklenen; ama " benim burada ne işim var yea" diye takılıp 2004-2005 sezonunun başında gönderilen king kong vari futbolcu. ilk geldiğinde 50 numarayı, daha sonra 21 numarayı sırtına geçirmiş; ama isminin güzelliğine doyamadan çekip gitmiştir.

  acep şimdi nerededir, ne yapmaktadır? Bir ses ver ey ruh!
  3 -1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • ülkücülüğün milletimiz için önemi

  11.
  en iyi kürt ölü kürttür fikrini benimseyen bir ideolojiden ülke birlik ve beraberliğini sağlamasını beklemek andersen'den masallar dinlemekle eş değerdir.
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • solculuğun bu ülkeye verdiği zararlar

  7.
  23-25 yaşında asılan "denizlerin" ölmeden önceki son sözleri:

  " Yaşasın tam bağımsız Türkiye, Yaşasın Marksizm- Leninizm'in yüce idolojisi. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler."

  sol ya da sosyalizm hareketi bireyi merkeze alan yani onu kitle, ordu, sınıf olarak değil insan olarak gören bir sistemdir. Ülkenin başındaki en büyük bela olan ABD'ye sırt çeviren; tam bağımsızlıktan yana olan; insanı ırk, din, cinsiyet, sınıf ayrımına sokmayan; gelir bakımından eşit bir toplum yaratma savaşı veren bir değerler sistemidir.

  sol ideoloji dışında kalan tüm düşünce biçimlerinde insanı doğuştan seçme şansı olmayan değerlerle yargılama yoluna gidilir. diniyle, ırkıyla, cinsiyetiyle bir tür sınıflamaya tabi tutulur. sol ideoloji insana birey açısından bakar.

  şu ülke az çok bugünleri gördüyse ABD'ye ve AB'ye her daim sırt çevirebilmiş; köle olmayı kabul etmemiş sol ideoloji sayesindedir. eğer ilerde tam bağımsız bir türkiye olacaksa bunun temelinde de solcular olacaktır.
  5 -2 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • orda olmayan adam

  37.
  art arda açtığı mantıktan uzak başlıklarla prim yaptığını sanan, yobazlığını her saniye gözler önüne sermiş yazarımsı kişi. yok efendim gazete okumak günahmış, yok müzik dinlemek günahmış... 1400 sene önce gazete ve müzik vardı tabi o yüzden kuran'da ve hadislerde yasaklandı(!)

  durmak yok yola devam, yobazlığın sonu yok...
  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • başı açık kadınların her saniye günah işlemeleri

  14.
  başını sımsıkı türbana sarıp dapdar etekler giyen güruh zannımca başı açık olan kadınlardan daha bir dikkat çekmektedir. saç teliyle orgazm olan bir topluluğu kafadaki türban mı dizginleyecek? aynı şey kadınlar için de geçerli olmalı o zaman. onlar da erkek saçından orgazm olabilirler. biz de her saniye günah işliyoruz o zaman senin mantığınca.

  senelerdir kafanıza tıkılmış kadının ikinci plandaki düşüncesi işte böyle saçına, tırnağına kadar kurcalatır kadın toplumunu. ama işinize gelmeyince de "islam hoşgörü dini, kolaylık dini" deyip mağrur bir havayla gezersiniz.
  3 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • sabahattin ali

  167.
  kuyucaklı yusuf ve kürk mantolu madonna gibi şaheserler yaratmış, aldırma gönül, geçmiyor günler gibi şiirlerini uzun yıllar hapis yattığı sinop cezaevi'nde yazmış, faili meçhul bir cinayete kurban gitmiş sosyalist görüşlü güzel insan.

  sabahattin ali deyince aklıma hep o edebiyat kitaplarındaki gözlüklü fotoğrafı gelir. resmin altında da 1907-1948 yazar. gencecik bir insanın o masum ve bilgili bakışları, 41 yaşında hayattan koparılması hep içimi burkmuştur. savunduğu düşünceler yüzünden, kimseye bir zarar vermemiş olmasına rağmen bilinmeyen bir takım kişilerce katledilip adı faili meçuller listesine alındı. ama kendisininde de dediği gibi " böyleymiş kara yazımız" (bkz: kara yazı)

  ahmet kaya, geçmiyor günler ve kara yazı şiirlerini besteleyip; ilk albümü olan ağlama bebeğime koymuştur.

  burda çiçekler açmıyor
  kuşlar süzülüp uçmuyor
  yıldızlar ışık saçmıyor
  geçmiyor günler geçmiyor

  avluda volta vururum
  kah düşünür, otururum
  türlü hayaller görürüm
  geçmiyor günler geçmiyor

  dışarda mevsim baharmış
  gezip dolaşanlar varmış
  günler su gibi akarmış
  geçmiyor günler geçmiyor

  gönülde eski sevdalar
  gözümde dereler, bağlar
  aynada hayalin ağlar
  geçmiyor günler geçmiyor

  yanımda yatan yabancı
  her söz zehir gibi acı
  bütün dertlerin en gücü
  geçmiyor günler geçmiyor

  https://video.uludagsozluk.com/v/canlı-performansı-albüm-kaydından-iyi-olan-şarkıcı-25982/

  1 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • vahi öz

  10.
  rahmetlinin bedia ismiyle bir taş plağı da vardır.

  "çenen tutulsun bedia tır tır
  kel olsun kafan bedia pır pır" gibi sözleriyle dinlerken tebessüm ettiren; "bir avans ver bedia" dediğinde yerlere yatma sebebi olan müthiş yorumun sahibi güzel insan. öleli 42 sene olmuş ama sanki hala capcanlı aramızda gibi geliyor bu parçasını dinlerken.

  https://video.uludagsozluk.com/v/vahi-öz-26120/

  3 ... ruzgara karsi yuruyen adam
 • yeni şeyler getiriyorum